Poznaj fakty o marihuanie. W ostatnich latach ilość badań poświęconych marihuanie znacznie wzrosła dzięki czemu możemy przedstawić garść faktów tych wcześniej znanych oraz także nietypowych 😉

 

histortia mairhuany

Historia marihuany

Nasiona marihuany zawędrowały do Ameryki wraz z Krzysztofem Kolumbem. Wówczas konopie stanowiły jedną z najważniejszych roślin uprawnych. Głównie ze względu na ogromne floty żaglowców wymagających stałych i obfitych dostaw roślinnego włókna. Do końca XIX wieku niemalże wszystkie dostępne ubrania i papier były pochodzenia konopnego. Od 1631 roku po drugą połowę XIX wieku, konopi stanowiły legalny środek płatniczy.

Nazwa marihuana

Nazwa “marihuana” najprawdopodobniej pochodzi z Meksyku od połączenia hiszpańskich imion Mary i Jane.

 

Marihuana to krewny chmielu

Co ma wspólnego marihuana i chmiel? W Science Magazine ukazał się obszerny artykuł, w którym autorzy wyjaśniają, że konopie indyjskie mają wiele wspólnego z chmielem. Chmiel (Humulus lupulus) i Cannabis należą do te samej rodziny botanicznej Konopiowatych (Cannabaceae).

 

THC zostało odkryte w 1964r.

THC po raz pierwszy zostało wyizolowane i zsyntetyzowane  z konopi indyjskich przez Izraelskiego naukowca Raphaela Mechoulam. Jako student na początku lat 60-tych, Dr Mechoulam zauważył, że składniki czynne w morfinie i kokainie zostały odizolowane, ale nikt nie zrobił tego z marihuaną. Dr Mechoulam chciał przeprowadzić swoje badania, dlatego złamał prawo uzyskując marihuanę od jego przyjaciela który pracował w policji. Jako naukowiec wyizolował on THC w 1964r. co stało się początkiem jego długiej kariery poświęconej badaniom konopi. Odkrycie THC utorowało drogę do późniejszych odkryć Dr Mechoulama. Zdobył on wiele wyróżnień, w tym Discovery Award NIDA w 2011r.

 

fakty o marihuanie

 

Substancje podobne do THC są w ludzkim organizmie

Po odkryciu THC w 1964 roku, naukowcy szukali podobnych substancji chemicznych u ludzi, które mogłyby wyjaśnić jego efekty. W 1992 roku, Dr Mechoulam i jego zespół wykonał kolejny przełom, kiedy odkryli cząsteczkę o nazwie anandamid. Jak się okazuje, anandamid jest jednym z kilku kanabinoidów produkowanych w różnych częściach ciała, w tym w mózgu. Substancje chemiczne w marihuanie naśladują naturalnie występujące kannabinoidy – endokannabinoidy. Anadamid w mózgu odpowiada za regulowanie nastroju, snu, apetytu i pamięci czyli to co robi THC z marihuany…

 

Coraz więcej osób używa marihuany

W samym USA spożycie marihuany jest dwukrotnie większe, porównując dane z 2001 i 2015 roku. W tym okresie szacowana liczba dorosłych Amerykanów, którzy palili marihuanę nawet sporadycznie w ciągu 12 miesięcy wzrosła z 4% w 2001 roku do 9% w roku 2015. Naukowcy spekulują, że zmiany w przepisach prawa antynarkotykowego, wzrost bardziej liberalnych postaw oraz większa świadomość i edukacja na temat marihuany przełożyła się właśnie na takie wyniki. Nic dziwnego bowiem przeprowadzone badania, pokazują że marihuana jest zdrowsza od papierosów a co dopiero twardych narkotyków.

 

fakty o marihuanie

 

Medyczna marihuana leczy

Nad medyczną marihuana przeprowadzono imponującą ilość badań, dzięki temu wiadomo że pomaga chorym. Naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się 80 wcześniejszym badaniom, które objęły łącznie około 6500 osób. Badacze stwierdził, że marihuana medyczna rzeczywiście przynosi ulgę i pomaga w wielu chorobach. Skutecznie redukuje napady padaczki, może leczyć zaburzenia stresu pourazowego, pomaga w walce z zespołem stresu pourazowego a także leczeniu choroby Parkinsona  i Leśniowskiego-Crohna.

 

THC nie zawsze odpowiada za “fazę”

Większość ludzi wie, że THC ma zdolność do wywoływania euforii, haju, fazy itd. Co ciekawe, nie samo THC ma na to wpływ. THC jest najczęściej obecny w roślinie jako THCA czyli prekursor kwasowy. THCA nie jest psychoaktywny, dlatego spożywanie konopi na surowo nie jest popularne wśród jej użytkowników. Mimo to, użytkownicy medycznej marihuany często stosują tą metodę, odkąd okazało się, że THCA posiada niektóre z korzyści terapeutycznych jakie ma THC. THCA zazwyczaj przekształcane jest do THC pod wpływem ciepła, w reakcji znanej jako dekarboksylacja.

 

fakty o marihuanie

THC może chronić komórki mózgu i stymulować ich wzrost

Wbrew powszechnemu przekonaniu, THC okazał się mieć wiele pozytywnych skutków dla komórek mózgowych. Podczas gdy większość używek jest neurotoksyczna, THC jest uważany za neuroprotekcyjny, czyli może chronić komórki mózgowe od uszkodzeń spowodowanych przez takie rzeczy jak stan zapalny i stres oksydacyjny. Co więcej, naukowcy wykazali, że THC może powodować wzrost nowych komórek mózgu, co jest nazywane jako proces neurogenezy. Efekt ten został odkryty w 2005r. przez naukowców z University of Saskatchewan.

 

THC jest jednym z ponad 100 aktywnych składników konopi

Pomimo, że THC jest najbardziej znanym składnikiem marihuany to jest tylko jednym z wielu z kannabinoidów marihuany. Od czasu odkrycia dr Mechoulama, zostało odkrytych ponad 100 innych kannabinoidów. THC i CBD zwykle mają najwyższe stężenie ze wszystkich kannabinoidów w marihuanie.

 

fakty o marihuanie

 

Pomaga utrzymać spokój w szwajcarskich więzieniach

Marihuana jest bezpieczniejsza od innych używek

Alkohol uważany jest za około 100 razy bardziej niebezpieczny niż marihuana, a potwierdzają to analizy opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports. Oprócz alkoholu w kategorii najwyższego ryzyka znalazły się takie środki jak heroina, kokaina i nikotyna, natomiast zioło uplasowano w najniższej randze.

 

fakty o marihuanie

 

Konopie regenerują płuca

Badania wskazują, że okazyjny kontakt z dymem marihuanowym usprawnia działanie płuc u uzależnionych od nikotyny. W przeciwieństwie do ogólnodostępnych papierosów – marihuana nie powoduje rozedmy płuc. Dr Donald Tashkin udowodnił także, że marihuana nie tylko nie powoduje nowotworu płuc, ale może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Nie można przedawkować marihuany

Nie ma na świecie osoby która zmarła w wyniku przedawkowania marihuany. Można spalić jej dużo i źle się po niej czuć jednak nie grozi to śmiercią a efekty ustaną po kilku godzinach.

 

fakty o marihuanie

 

Marihuana powoduje że jesteś głodny

Psychoaktywny THC sprawia, czujemy się głodni – ten efekt zwany jest gastrofazą. Jest to ogromną zaletą wśród osób które mają obniżony apetyt. Marihuana jest więc niejednokrotnie jedynym rozsądnym i naturalnym wyjściem w przypadku np. pacjentów po chemioterapii.

 

Nielegalna marihuana i legalny alkohol

Marihuana regeneruje uszkodzone przez alkohol komórki mózgowe. Ponad 50 tysięcy osób rocznie traci życie przez zatrucie alkoholowe. Z kolei tytoń odbiera życie ponad 40 tysiącom osób rocznie. Ilość zgonów wywołanych przez marihuanę wynosi 0.

 

fakty o marihuanie

 

Marihuana poprawia kreatywność

Dzisiejsza marihuana jest mocniejsza niż 30 lat temu

Wg badań, marihuana dostępna na rynku do 1990 roku miała średnią zawartość THC na poziomie 3-4%. Obecnie średnia zawartość to 13% THC, co czyni wynik 3-4 razy większym niż 30 lat temu.

Papier konopny

Z jednego hektara konopi jesteśmy w stanie uzyskać tyle masy papierowej, co z czterech hektarów lasu. Co więcej, konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu. Papier konopny może być wybielany bez produkcji szkodliwych dioksyn i jest dużo bardziej trwały niż papier pochodzący z drewna.

 

Marihuana ma wpływ na regenerację kości

Jest skuteczną metodą leczenia zapalenia kości i stawów. Jak donoszą ostatnie badania, wpływ marihuany na stan kości zmienia się wraz z wiekiem. Konopie działają zbawiennie na osoby starsze – chronią przed osteoporozą i osłabieniem kości. Kannabinoidy spowalniają rozwój i regenerację tkanki kostnej u młodych osób, jednak te same związki, u osób starszych, zmniejszają utratę masy kostnej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w kościach – co zwykle towarzyszy osteoporozie.

 

Fakty o marihuanie wideo;

 

Buch z Tobą