Czym jest gastrofaza?

Gastrofaza  to wzrost apetytu odczuwany po stosowaniu marihuany. Oczywiście ma to swoje wady jak i zalety. Np. w przypadku leczenia anoreksji lub pacjentów po chemioterapii, może to być jedna z największych korzyści płynących z przyjmowania marihuany.

 

gastrofaza

 

Dlaczego powstaje gastrofaza?

W konopiach odpowiedzialne za gastrofazę jest THC.

Oczywiście THC odpowiada za szereg innych receptorów w mózgu człowieka w tym;

  •         emocje
  •         pamięć
  •         wrażliwość na ból
  •         apetyt

 

gastrofaza

 

THC jest jednym z kannabinoidów marihuany a mózg człowieka produkuje własne kannabinoidy, które pasują do tych z pochodzących z marihuany ( THC ). W wyniku tego THC przyjęte z zewnątrz może zaburzać te pochodzące z mózgu. THC podąża tymi samymi ścieżkami, których używa mózg do normalnego regulowania zmysłów przez co manipuluje tym naturalnym systemem poprzez naśladowanie wrażenia odczuwanego, gdy jesteśmy pozbawieni jedzenia.

 

gastrofaza

 

Naukowcom z renomowanego Uniwersytetu Yale udało się ustalić, że za gastrofazę odpowiada pobudzenie synaps neuronowych w mózgu, których zadaniem, w normalnych okolicznościach jest powstrzymywanie apetytu.

THC zmienia układ neurochemiczny, pod wpływem którego funkcjonuje nasz mózg i stymulują uczucie głodu zamiast uczucia sytości.

gastrofaza

 

Szef zespołu badawczego z Yale, Tamas Horvath swierdził;

“Dzięki obserwacji tego, jak centrum mózgowe apetytu odpowiada na marihuanę, byliśmy w stanie odkryć co staje się przekaźnikiem głodu powodowanego przez THC i w jaki sposób mechanizm ten, który zwykle pozostaje wyłączony, aktywuje żądzę jedzenia. To jak naciskanie na pedał gazu, który działa jak hamulec.”

 

gastrofaza

 

Podczas badania naukowcy zmusili niektóre myszy do postu przez 24 godziny i odkryli, że doprowadziło to do wzrostu poziomu naturalnych kannabinoidów w płacie węchowym. Nic dziwnego, że te głodne myszy wykazywały większą wrażliwość na zapach i jadły o wiele więcej.

To nie pierwsze tego typu badania prowadzone na renomowanych Uniwersytetach. W innych badaniach naukowcy odkryli, że za wywoływanie gastrofazy zwykle odpowiada aktywacja receptora kannabinoidowego CB1R. Lecz do tej pory nie było wiadomo, który dokładnie obwód był w ten sposób aktywowany. Zespół z Yale pracował na myszach, podając zwierzętom kannabinoidy bezpośrednio do mózgu i monitorując, które z neuronów aktywowały się w odpowiedzi na obecność związku. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature, dowodzi że kannabinoidy, pobudzają również grupę komórek nerwowych POMC (proopiomelanokortynę), które normalnie odpowiadają za uczucie sytości.

 

gastrofaza

 

Prof. Horvath przyznał: „Zaskoczyło nas to, że neurony, które mają być odpowiedzialne za blokowanie głodu, nagle okazują się aktywować i promować głód, nawet jeśli jesteś syty. To oszukiwanie centralnego systemu żywienia w mózgu.”

Natomiast genetycznie zmodyfikowane myszy, które nie miały receptorów kannabinoidowych, nie wykazywały zwiększonej wrażliwości na zapach, nawet gdy były głodzone.

 

gastrofaza

 

Skąd się bierze gastrofaza?

THC zwiększa naszą wrażliwość na zapachy i smaki, a stąd już tylko krok do rzucenia się na jedzenie. Pomyśl o zapachu świeżego pieczywa z piekarni. Nie trzeba być głodnym aby to poczuć a ponieważ smak i zapach są ze sobą ściśle związane, większa intensywność zapachu powoduje, że jedzenie smakuje lepiej.

To wskazuje, że zarówno THC, jak i naturalne kannabinoidy, które powstają z głodu, działają na tej samej ścieżce neuronalnej, aby pozwolić nam poczuć i posmakować z większą wrażliwością, a tym samym zjeść więcej.

 

gastrofaza

 

Co zaskakujące, regularni użytkownicy konopi raczej nie przybierają na wadze, a duża grupa wręcz chroni się w ten sposób przed otyłością. Nie jest jednak jasne, czy dzieje się tak dlatego, iż ludzie którzy palą regularnie uodparniają się na „efekt gastrofazy”, czy też dlatego, że jedzą oni mniej w ciągu dnia…

Podsumowując to THC zawarte w marihuanie sprawia, że nasz mózg myśli że jesteśmy głodni i dlatego rzucamy się na jedzenie…

 

gastrofaza

gastrofaza

gastrofaza

gastrofaza

 

Gastrofaza wideo;

Buch z Tobą