Jak długo THC utrzymuje się w organizmie zależy od wielu czynników i jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Zależy m.in. od tego  jak często używasz marihuany i jaki masz metabolizm.

 

jak długo thc utrzymuje się w organizmie

 

THC krąży po żyłach godziny, dni i tygodnie po skonsumowaniu a marihuana jest jednym z najdłużej utrzymujących się substancji w ciele człowieka. Z wyjątkiem benzodiazepin (jak np. Valium), marihuana cechuje się najdłuższym okresem wykrywalności. Dla przykładu heroinę można wykryć w moczu tylko przez trzy do czterech dni a marihuanę znacznie dłużej… Aby pozbyć się pozostałości po marihuanie potrzeba zdecydowanie najwięcej czasu. Najgorsza w tym wszystkim, jest różnica pomiędzy byciem na haju, a posiadaniem THC w organizmie, którą testy wykrywają.

Co ciekawe najnowsze badania podważają obowiązujące zakazy związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, które ściśle regulują poziom stężenia THC w organizmie. Jak pokazują badania, stężenie THC we krwi może być niższe 24 godziny po spożyciu, niż w trzecim lub czwartym dniu po paleniu marihuany. Tym sposobem obalone tezę głoszącą, że stężenie THC we krwi jest czynnikiem zależnym od czasu ostatniego użycia marihuany…

 

jak długo thc utrzymuje się w organizmie

 

Badania: Jak pokazują dane kliniczne opublikowane w czasopiśmie Forensic Science International, stężenie THC we krwi wśród codziennych użytkowników utrzymuje się przez wiele dni w stężeniu powyżej 5ng/ml. Australijscy naukowcy ocenili stężenie THC wśród 21 pacjentów, którzy mieli 7 dniową przerwę w paleniu marihuany. Pacjenci zgłosili, że przed rozpoczęciem badania używali marihuany codziennie przez kilka miesięcy poprzedzających badanie. Wśród 11 uczestników, którzy ukończyli 7 dniowy program abstynencji, siedmiu z nich miało stężenie THC we krwi na poziomie 2ng/ml lub wyższy. 9 z 21 pacjentów przeszło pozytywnie test na obecność THC z wynikiem 5ng/ml 24 godziny po ich ostatnim użyciu marihuany. Podsumowanie badaczy: “Podczas gdy wielu pacjentów wykazało obecność THC we krwi, to u kilku z nich stwierdzono wysokie stężenie THC we krwi nawet po kilku dniach od ostatniego użyciu. U pacjentów pojawił się “podwójny przyrost”, oznaczający początkowy spadek stężenia, a następnie jego wzrost w trzecim lub czwartym dniu abstynencji.”

Marihuana może utrzymywać się w organizmie od ostatniego spożycia przez ponad 2 tygodnie.

Wnioski: “Wyniki te sugerują, że toksynokinetyka THC nie jest taka prosta, jak wcześniej sądzono. To sprawia, że interpretacja wyników toksykologicznych jest znacznie trudniejsza niż przypuszczano. Niezawodny algorytm eliminacji THC u codziennych użytkowników pozostaje nieznany.” Wyniki badań kwestionują informacje, że stężenie THC we krwi jest czynnikiem zależnym od czasu ostatniego użycia marihuany.

 

jak długo thc utrzymuje się w organizmie

 

THC vs THC-COOH

THC to psychoaktywny kannabinoid marihuany odpowiedzialny za jej psychoaktywne działanie czyli haj. Czym jest jednak THC-COOH ? THC-COOH jest metabolitem THC. Jest on wytwarzany, gdy wątroba rozkłada THC i utrzymuje się w organizmie przez znaczne dłuższy czas. Testery, które sprawdzają czy dana osoba jest pod wpływem marihuany, są wyczulone właśnie na metabolit THC-COOH a nie samo THC. Z tego powodu jest możliwe, że osoba, która paliła marihuanę  np. 30min przed zrobieniem testu przejdzie go pozytywnie, bo THC jeszcze nie zaczęło się rozkładać do metabolitu THC-COOH.

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie?

Efekt stosowania THC w przypadku palenia ustaje po około 2-3 godzinach. W przypadku np. jedzenia ten efekt może trwać dłużej bo aż około 8 godzin. Jednak mimo ustania haju substancja czynna – THC może utrzymywać się w organizmie i być wykrywalny przez kilka tygodni, a nawet dłużej. To zależy jak substancja będzie metabolizowana. Powodem, dlaczego marihuanę można wykryć po tak długim czasie po użyciu jest taki, że THC przechowywane jest w tkankach tłuszczowych. Kiedy człowiek przestaje używać marihuany po okresie intensywnego użytkowania, THC jest wtedy powoli uwalniane. Wszystko zależy od tego, ile dana osoba waży, jaką ma zawartość tkanki tłuszczowej, jak często używa marihuany, ile i jak długo ją stosuje.

Proces odkładania się kannabinoidów w tkance tłuszczowej:

“Kannabinoidy takie jak THC trafiają ponownie do krwioobiegu podczas spalania tłuszczów. Im więcej marihuany konsumujemy tym więcej kannabinoidy recyrkulują w naszym organizmie. To sprzyja utrzymywaniu się stanu pod wpływem, jednak nie jest to szczególnie psychoaktywny wpływ, przynajmniej taki, jaki odczuwamy zaraz po spaleniu. THC krąży we krwi godziny, dni i tygodnie po skonsumowaniu.”

Jak długo THC utrzymuje się w moczu?

Badanie moczu jest najczęstszym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba paliła marihuanę. Jak długo THC będzie utrzymywało się w organizmie po zaprzestaniu palenia? Niestety jest tylko jedna odpowiedź: to zależy. Jeśli wypalisz skręta, będzie można to wykryć w moczu przez 4 do 30 dni. Co ważne podczas badania na mocz wykrywają jednak inny chemiczny składnik o nazwie THC-COOH, a nie THC. Najczęstszym poziomem czułości testerów to 50 ng/ml czyli 50 nanogramów na mililitr. Rzadziej występują te o czułości 20ng/ml lub 100ng/ml.

Mocz: przeważnie Od 4 do 30 dni

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo THC będzie utrzymywać się w moczu, ponieważ tempo metabolizmu THC jest inne dla każdego człowieka. Ilość użytej marihuany także zmienia czas, w którym THC utrzymuje się w moczu.

Przeciętnie zawartość THC w moczu prezentują się następująco:

Okazjonalny palacz – wykrywalność do około tygodnia ( 4-7 dni )
Częsty palenie – wykrywalność do dwóch tygodni ( 14 dni )
Regularne palenie – wykrywalność do miesiąca ( 30 dni )
Ekstremalny palacz – wykrywalność nawet ponad miesiąc ( rekord 67 dni )

Po 4 dniach, okazjonalny użytkownik konopi powinien być bezpieczny przy teście o poziomie czułości 50 ng / ml.

Według NDCI, po upływie 10 dni,  częstego palenia powinno przejść badania moczu przy testerze o czujności 50 ng / ml.

W skrajnym przypadku, osoba, która używała dużo marihuany przez ponad 10 lat udało się otrzymać dodatni wynik (powyżej 20 ng / ml limitu) przez okres do 67 dni po ostatnim użyciu.

Jak długo THC utrzymuje się w ślinie?

THC w ślinie utrzymuje się najkrócej. Obecność THC z marihuany można zauważyć jedynie w ciągu kilku – kilkunastu godzin po jej użyciu, jeśli jest to test na THC, a nie jego metabolit.

Jak oszukać test na THC w ślinie?

Podobno testy na ślinę da się oszukać, wystarczy przed badaniem wypłukać usta kwaskiem cytrynowym.

 

jak długo thc utrzymuje się w organizmie

 

Jak długo THC utrzymuje się we włosach?

Jeden włos nie wystarczy do badania na obecność THC we włosach. Zwykle pobiera się próbkę o średnicy ok 0,5cm z okolicy potylicy.

Ile utrzymuje się THC we włosach?

Przyjmując, że średni wzrost włosa to 1 cm miesięcznie, to włos o długości 10 cm będzie dawał informację o spożyciu marihuany w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Należy pamiętać, że analiza włosa nie wykryje świeżego kontaktu z THC, potrzeba około 1 tygodnia, aby substancje wbudowały się w strukturę włosa.

 

jak długo thc utrzymuje się w organizmie

 

Jak długo THC utrzymuje się we krwi?

Testy na obecność THC we krwi są przeprowadzane bardzo rzadko – zazwyczaj w nagłych wypadkach, takich jak wypadki drogowe. Pozwalają one lepiej ocenić, czy badana osoba jest w danym momencie pod wpływem marihuany, ale równie dobrze mogą być wykorzystane do wykrywania metabolitów THC. Stężenie THC we krwi występuje zazwyczaj do kilku dni po paleniu, jednak przy częstym i codziennym paleniu wynik może być pozytywny nawet przez 2 tygodnie.

 

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie wideo;

Buch z Tobą