W ciągu ostatnich wielu lat powstały mity na temat marihuany.

Marihuana wciąż pozostaje jedną z tych substancji, na temat których ludzie mają bardzo mylne pojęcie. Część może pochodzić z niewiedzy, inne są prawdopodobnie wytworem wyobraźni jej przeciwników. Bez względu na to przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat marihuany;

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – marihuana jest drogą do twardych narkotyków;

Idealnym przykładem na obalenie tego mitu jest sprzedaż marihuany w Holenderskich Coffee Shopach. Od momentu powstania Coffee Shopów w 1976 roku oferujących marihuanę i haszysz, spożycie heroiny i kokainy znacznie uległo zmniejszeniu. W Holandii odnotowano spadek liczby osób uzależnionych od ciężkich narkotyków. W trakcie badania, udowodniono, że osoby uzależnione od twardych narkotyków rozpoczęły swoją przygodę od spożywania alkoholu. Obecnie medyczną marihuanę stosuje się w zwalczaniu uzależnień od alkoholu także działa dla dobra społeczeństwa.

 

Mity na temat marihuany – marihuana jest narkotykiem inicjacyjnym;

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ponad 75% obywateli amerykańskich uzależnionych od twardych narkotyków zaczynały od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów…

 

Mity na temat marihuany – legalizacja marihuany zwiększy odsetek narkomanów;

Na przykładzie Państw, które zalegalizowały marihuanę widać odwrotny skutek niż sądzą przeciwnicy. Dodatkowo legalizacja niszczy czarny rynek a Państwo na tym zyskuje – zyski z legalizacji w USA są liczone w milionach dolarów.

 

szkodliwosc marihuany

Mity na temat marihuany – szkodliwość marihuany jest dużo wyższa niż papierosów;

W 2011 roku przeanalizowano dane 5115 uczestników, w wieku od 18 do 30 lat. Jak wynika z raportu zamieszczonego w Journal of American Medical Association – konopie podczas palenia zawierają w dymie niektóre z substancji toksycznych takich samych jak w tytoniu. Najbardziej niebezpiecznymi związkami chemicznymi znajdującymi się w papierosie są tlenek węgla i substancje smoliste. Substancje te powstają wyłącznie w dymie podczas palenia marihuany ale nie powoduję one tego samego ryzyka dla choroby płuc. Co więcej marihuanę można przyjmować na wiele sposobów a palenie jest tylko jedną z możliwych. Eksperyment wykazał znaczne pogorszenie się stanu zdrowia palaczy tytoniu – sukcesywnie z biegiem czasu. Natomiast u użytkowników marihuany, palących jednego jointa dziennie przez okres siedmiu lat nie wykazano pogorszenia się stanu zdrowia. Z badania jasno wynika, że świadome stosowanie konopi nie jest związane z negatywnymi konsekwencjami. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku od papierosów umiera sześć milionów osób (w tym 650 tys. Europejczyków).

 

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – marihuana uszkadza mózg;

W przeciwieństwie do alkoholu, marihuana nie wytwarza toksyn, które zabijają komórki mózgowe. Prawdą jest, że marihuana nieznacznie zwiększa aktywność fal alfa, które są związane z medytacją, relaksem, i stanem który powoduje że mózg jest bardziej twórczy. Badania z 2011 roku jasno potwierdzają brak wpływu konopi na czynności poznawcze czy efektywność umysłową. Eksperyment został przeprowadzony pod czujnym okiem Roberta Taita z Australian National University, który miał za zadanie sprawdzić, czy palenie marihuany ma wpływ na sprawność mózgu. Zaabsorbowanych zostało ponad dwa tysiące osób, w przedziale wiekowym 20-24l. Respondenci zostali poddani testom poznawczym, skoncentrowanym na badaniu inteligencji, sprawności intelektualnej oraz pamięci werbalnej. Wyniki testu są jednoznaczne – nie odnotowano istotnych różnic między przebadanymi grupami palaczy mairhuany i osób niepalących.

 

Mity na temat marihuany – marihuana a utrata pamięci;

Podczas spożywania marihuany pamięć krótkotrwała zostaje zaburzona. Jednak ma to miejsce wyłącznie podczas spożycia marihuany i dotyczy pamięci krótkotrwałej bez wpływu na pamięć długotrwałą.

 

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – marihuana osłabia układ odpornościowy;

Badania laboratoryjne na szczurach wykazały, że wyjątkowo duże stężenie THC we krwi może mieć negatywny wypływ na układ immunosupresyjny. Oznacza to, że komórki odpowiedzialne za zwalczania infekcji bakteryjnych mogą być zagrożone. Wniosek – takie działanie ma miejsce wyłącznie w stanie spożycia i tylko wtedy, gdy dawka THC jest bardzo wysoka.

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – medyczne marihuana nie istnieje;

Od tysięcy lat konopie są stosowane w celach leczniczych w najbardziej odległych zakątkach świata. Nie sposób wymienić wszystkich chorób, przy których konopie są pomocne i przynoszą ulgę. Marihuana pomaga w leczeniu padaczki lekoopornej, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń neurologicznych, w zwalczaniu chronicznego bólu, działa przeciwzapalnie bez niszczących skutków ubocznych. Kolejne kraje legalizują medyczną marihuanę… nawet Polska 😉

 

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – marihuana powoduje raka;

Nie wiadomo skąd powstał ten mit skoro medyczna marihuana zwalcza komórki nowotworowe i leczy raka.

 

Mity na temat marihuany – medyczna marihuana jest refundowana przez NFZ;

Długo mówiło się o tym, że importując marihuanę medyczną, może zostać zrefundowana. W rzeczywistości nie miało to miejsca. Tak samo teraz gdy w Polsce medyczna marihuana jest legalna także nie ma mowy na refundowanie jej z NFZ.

 

mity na temat marihuany

 

Mity na temat marihuany – marihuanę można przedawkować;

Zwierzęta laboratoryjne swobodnie tolerują do 1000 mg na kilogram. Idąc tym tropem, dopuszczalna dawka dla człowieka ważącego 70 kilogramów to 70 gramów marihuany na raz, czyli jakieś pięć tysięcy razy więcej niż jest nam potrzebne do uzyskania haju. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że wskaźnik kannabinoidów w organizmie musiałby wynosić 40 000:1, żeby spowodować przedawkowanie. Wystarczy porównać to do wskaźnika obecności alkoholu, który wynosi pomiędzy 4:1 a 10:1. Światowa medycyna nie zarejestrowała dotąd żadnego przypadku śmierci z powodu przedawkowania marihuany. No dobra, jest jeden przypadek – gość wiózł w samochodzie pół tony marihuany, które go przygniotło swoim ciężarem. 10 tysięcy razy łatwiej przedawkować ogólnodostępny alkohol, niż marihuanę. Nikt na świecie nie przedawkował marihuany.

Mity na temat marihuany – marihuana silnie uzależnia;

kazuje się, że mniej niż 1% Amerykanów pali trawkę codziennie. Marihuana może uzależnić psychicznie, a alkohol i tytoń które są legalne uzależniają fizycznie. Nawet jeśli ktoś jarał jak smok, łatwiej mu będzie zerwać z trawą niż z nikotyną która wywołuje fizyczne skutki po jej odstawieniu. Uzależnić się od trawki jest trudno, wymaga bardzo długiego systematycznego palenia. Ile osób codziennie pije kawę lub pali papierosy ? No właśnie, marihuana uzależnia o wiele mniej niż legalna używka którą jest kofeina czy papierosy.

Wskaźnik uzależnienia najpopularniejszych substancji:

  1. Heroina – 6.62
  2. Nikotyna – 6.54
  3. Crack – 6.48
  4. Metamfetamina – 6.05
  5. Kokaina – 5.86
  6. Alkohol – 5.84
  7. Amfetamina – 5.71
  8. Kofeina – 4.64
  9. Cannabis – 4.46

 

Liczby te jasno przedstawiają obecność na rynku substancji o wiele bardziej uzależniających, choć niektóre z nich wcale nie są nielegalne.

Co ciekawe jeszcze kilka lat temu Amerykanie twierdzili, że marihuana uzależnia podobnie jak heroina. Dziś ponad połowa Amerykanów twierdzi, że alkohol i nikotyna są dużo bardziej szkodliwe, niż marihuana a proces legalizacji marihuany w USA nabrał tempa jakiego jeszcze nie było w historii.

Koniec końców, zawsze znajdą się osoby, które ignorują naukowe fakty, zresztą nie chcemy na siłę nikogo przekonywać. Każdy ma swój rozum i wyciągnie najlepsze wnioski dla siebie.

Mity na temat marihuany wideo;

 

Buch z Tobą